UWAGA NA OSZUSTÓW WOŚP
10 stycznia 2016 roku odbędzie się 24 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który połączony będzie ze zbiórką pieniędzy przeznaczonych na zakup specjalistycznego sprzętu dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. W tym dniu na ulicach powiatu mogileńskiego kwestować będzie kilkuset wolontariuszy. Wśród nich mogą pojawić się także oszuści. Ofiarami fałszywych wolontariuszy najczęściej padają osoby starsze, bo one są szczególnie czułe na ludzkie nieszczęścia. Naciągacze to wiedzą i żerują na tym.
Mając na względzie uniknięcie zagrożeń w trakcie zbiórki na rzecz WOŚP, policjanci przypominają:
- Każdy z wolontariuszy musi być wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem, numerem zbiórki, hologramem potwierdzającym oryginalność identyfikatora, który musi być wypisany czytelnie, także czytelne powinno być zdjęcie wolontariusza. Każdy identyfikator musi być zalaminowany. Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator w widocznym miejscu. W razie jakichkolwiek wątpliwości poprośmy o identyfikator i jeszcze raz dokonajmy weryfikacji tego, czy stoi przed nami właściwa osoba.
- Puszka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.
- Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką prosimy o kontakt z Policją.
W ramach 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Policja wspólnie z Biurem Informacji Kredytowej chce zwrócić również uwagę na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa naszym danym osobowym, ponieważ jak wynika ze statystyk Policji, złodzieje tożsamości działają na coraz większą skalę. Tylko w 2014 roku stwierdzono 13 316 przypadków posługiwania się dokumentem innej osoby, 30 392 przestępstw związanych z podrabianiem dokumentów oraz 42 880 cyberprzestępstw. Dane pozyskane z naszego dowodu osobistego przestępcy wykorzystują np. do zaciągnięcia kredytu, zakupów na raty, czy popełnienia na nasze konto czynu zabronionego. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z negatywnych konsekwencji braku dbałości o zabezpieczenie swych dokumentów. W tym celu został stworzony serwis „Nieskradzione.pl”, dzięki któremu można dokonać bezpłatnej rejestracji utraconego dokumentu, zaś na stronie www.bik.pl/nieskradzione znajdują się porady z zakresu bezpiecznej podróży, bezpiecznych wakacji, bezpiecznej jazdy samochodem, czy też sposobów unikania kradzieży.