Wiadomości

UWAŻAJMY NAD WODĄ! – apelują policjanci.

Data publikacji 27.05.2008

Trzydziestotrzyletni mieszkaniec Strzelna topił się w Jeziorze Ostrowskim w Przyjezierzu. Do zdarzenia doszło w sobotę, 17 maja tego roku, około godziny 18:00. Młody mężczyzna trafił na oddział intensywnej opieki medycznej.

Trzydziestotrzyletni mieszkaniec Strzelna topił się w Jeziorze Ostrowskim w Przyjezierzu. Do zdarzenia doszło w sobotę, 17 maja tego roku, około godziny 18:00. Młody mężczyzna trafił na oddział intensywnej opieki medycznej.

                                               

Kilka słonecznych majowych dni spowodowało, że nad jeziorem w Przyjezierzu pojawiło się sporo ludzi. Niektórzy kąpali się nawet, nie bacząc na chłodną o tej porze roku wodę. Tak też było w ostatnią sobotę. Niestety dla 33 – latka ze Strzelna nie był to szczęśliwy dzień.

 

Mężczyzna wybrał się do Przyjezierza z kolegami aby odpocząć na plaży. W pewnym momencie postanowił wykąpać się przy pomoście obok wypożyczalni sprzętu pływającego. Odpłynął kilkanaście metrów, po czym nagle zanurzył się i nie wypłynął. Wszystko widzieli jego dwaj koledzy (23 i 22 lata) siedzący na pomoście. Pospieszyli mu na ratunek. Do wody zaraz za nimi wskoczył także przechadzający się niedaleko 27 – letni bydgoszczanin. To on nurkując zauważył topiącego się, który opadł już na dno. Z pomocą wspomnianej dwójki kolegów wyciągnął go na plażę i zaczął reanimować. Mężczyzna zaczął oddychać lecz był cały czas nieprzytomny. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe.  Trzydziestotrzylatek trafił do szpitala w Strzelnie a później do kliniki w Bydgoszczy.

 

Sprawą na miejscu zainteresowali się policjanci z Jezior Wielkich. Niestety zebrane przez nich wstępne informacje wskazują na to, że prawdopodobnie mężczyzna który się topił był nietrzeźwy. Przypuszczenia te zostaną niebawem skonfrontowane z wynikiem badania krwi pobranej do analizy na zawartość alkoholu.

 

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność na kąpieliskach. Zbliżają się wakacje, dlatego stosujmy się do kilku sztywnych zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

 

1. Rozwaga, rozsądek i właściwa ocena swoich pływackich umiejętności to podstawowe zasady, których powinniśmy przestrzegać wypoczywając nad wodą.

 

2. Nigdy nie wszczynajmy fałszywych alarmów. W tym czasie ktoś faktycznie może potrzebować pomocy.

 

3. Szczególnie zainteresujmy się bezpieczeństwem dzieci przebywających nad wodą i w jej pobliżu. Nigdy nie spuszczajmy ich z oczu.

 

4. Nigdy nie wchodźmy do wody po wypiciu alkoholu lub bezpośrednio po zjedzeniu posiłku.

 

5. Pamiętajmy, że w zimnej wodzie, o temperaturze poniżej 10°C człowiek jest w stanie przeżyć tylko tyle minut, ile wynosi temperatura wody – np. w wodzie o temperaturze 5°C można wytrzymać tylko 5 minut. Pamiętajmy w maju woda z reguły nie ma 10°C.

 

6. Nie wchodźmy, a tym bardziej nie wbiegajmy do wody po długim wylegiwaniu się na słońcu. Zanurzajmy się stopniowo opłukując powoli ciało wodą.

 

7. Unikajmy tzw. dzikich kąpielisk. Nie wchodźmy i nie skaczmy do wody w miejscach niebezpiecznych i nam nie znanych. Nigdy nie wiadomo co niebezpiecznego czyha pod wodą. Nie kąpmy się w miejscach gdzie tworzą się widoczne wiry na lustrze wody, zimne prądy lub gdzie rosną wodorosty.

 

8. Nie biegajmy po pomostach, gdyż możemy potrącić znajdujące się tam osoby, oraz sami narażamy się na upadek. Nie wpychajmy nikogo do wody.


9. Wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką sprawdźmy ogólny stan techniczny tego sprzętu - np. czy w środku nie ma wody, dziur i połamanych elementów kadłuba, czy sprawne są wiosła, żagle i inny osprzęt?


10. Upewnijmy się czy na sprzęcie pływającym mamy sprawne koło i kamizelki ratunkowe. Sprawdźmy, czy kamizelka ratunkowa jest odpowiednia do naszej wagi. Sprawdźmy też czy osoby, które zabieramy na pokład potrafią pływać? Dla bezpieczeństwa załóżmy wszyscy kamizelki ratunkowe. Przed wypłynięciem powiedzmy krewnym lub znajomym dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz kiedy wrócimy.


11. Zabierzmy ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią, najlepiej zabezpieczony w wodoszczelnym i pływającym futerale. Miejmy przy sobie gwizdek, za pomocą którego wezwiemy pomoc gdy będzie nam potrzebna.


12. W przypadku wywrotki dopilnujmy, aby wszyscy trzymali się wywróconego sprzętu i nikt nie próbował płynąć bez asekuracji do brzegu.


13. Spiesząc na ratunek oceńmy sytuację, wezwijmy pomoc i włóżmy kamizelkę ratunkową.

Powrót na górę strony