Wiadomości

PRZEMOC I AGRESJA. JAK JEJ ZAPOBIEGAĆ?

Data publikacji 28.12.2014

W miniony czwartek (20.11.2014),
w budynku Zespołu Szkół w Mogilnie odbyła się blisko trzygodzinna debata na temat przemocy i
agresji. Naprzeciwko siebie usiedli uczniowie oraz zaproszeni eksperci z
różnych dziedzin. Wspólne rozmowy ...

W miniony czwartek (20.11.2014), w budynku Zespołu Szkół w Mogilnie odbyła się blisko  trzygodzinna debata na temat przemocy i agresji. Naprzeciwko siebie usiedli uczniowie oraz zaproszeni eksperci z różnych dziedzin. Wspólne rozmowy pozwoliły spojrzeć na ten aktualny problem w nieco szerszej perspektywie – psychologicznej, etycznej, prawnej.  

Debata pod tytułem „Przemoc i agresja. Jak jej zapobiegać” odbyła się w czwartek (20.11.2014) w Zespole Szkół w Mogilnie. W rolę moderatora debaty wcielił się Robert Lubrant - prezes Stowarzyszenia „ Bezpieczeństwo Dziecka" z Bydgoszczy. Szkolną aulę wypełnili uczniowie, którzy swoje pytania mogli kierować do przedstawicieli różnych dziedzin i środowisk. Wśród zaproszonych specjalistów znaleźli się: Jadwiga Kopińska - kurator zawodowy Sądu Rejonowego w Inowrocławiu z siedzibą w Mogilnie, Henryka Budna-Radomska - psycholog Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Strzelnie i Bielicach, brat Piotr Wardawy z zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, pracujący w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu, Mirosław Kuss – Komendant Straży Miejskiej w Mogilnie oraz policjant prewencji z Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie mł. asp. Tomasz Bartecki. Na spotkanie zaproszono również: Tomasza Barczaka- Starostę Mogileńskiego, Tadeusza Szymańskiego – Wicestarostę Mogileńskiego, Melanię Kranc - starszego wizytatora Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, reprezentującą Kujawsko – Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy, Annę Łukaszewską, Lidię Rumianowską - Dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mogilnie, ojca Krzysztofa Lewandowskiego – proboszcza Parafii św. Jana Apostoła w Mogilnie.
Podczas dyskusji wyjaśniono co to jest agresja, a co to przemoc i jaka jest różnica?, Dlaczego ludzie stosują przemoc i co chcą w ten sposób osiągnąć?, Co w świetle prawa grozi sprawcom przemocy?, Jak postąpić w przypadku, gdy jesteśmy świadkami przemocy, kogo o tym zawiadomić i czy w ogóle reagować?. Przedsięwzięcie profilaktyczne było doskonałą okazją, aby młodzież poszerzyła swoją wiedzę na temat różnych form przemocy, do której dochodzi w szkołach, domach czy na ulicy. Debata swoją tematyką objęła również zagadnienia przemocy motywowanej nienawiścią i uprzedzeniami m.in. ze względu na wygląd, pochodzenie, kolor skóry, religię. Wspólne rozmowy wzbudziły refleksję wśród publiczności, a także pozwoliły spojrzeć na ten aktualny problem w nieco szerszej perspektywie – psychologicznej, etycznej, prawnej.




  fot. E.B.

Powrót na górę strony