DEBATA SPOŁECZNA W DĄBROWIE
Z inicjatywy Komendanta Powiatowego
Policji w Mogilnie zorganizowana została debata społeczna na temat stanu bezpieczeństwa
w gminie Dąbrowa. Podczas spotkania mieszkańcy mieli okazję wypowiedzieć się w
sprawie uciążliwych dla nich ...
Z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji w Mogilnie zorganizowana została debata społeczna na temat stanu bezpieczeństwa w gminie Dąbrowa. Podczas spotkania mieszkańcy mieli okazję wypowiedzieć się w sprawie uciążliwych dla nich problemów. Wszystkie zgłoszone uwagi i postulaty dotyczące zagrożeń zostały przyjęte do dalszej realizacji podczas codziennych służb.
Wczoraj (20.10.2014) o godzinie 16:00 w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Dąbrowie odbyła się debata społeczna, której inicjatorem był mł. insp. Radosław Wuttka – Komendant Powiatowy Policji w Mogilnie. W spotkaniu uczestniczyli także Starosta Mogileński Tomasz Barczak, Wójt Gminy Dąbrowa Marcin Barczykowski, Przewodnicząca Rady Gminy Emilia Żmudzińska, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mogilnie brygadier Marek Kryszak, sołtysi, mieszkańcy. Głównym celem debaty była ocena stanu bezpieczeństwa na terenie gminy po likwidacji Posterunku Policji w Dąbrowie, a także zdiagnozowanie aktualnych problemów występujących w środowisku lokalnym i poznanie potrzeb oraz oczekiwań w zakresie poprawy bezpieczeństwa. Szczegółową analizę zagrożenia przestępczością kryminalną przedstawił Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego kom. Tomasz Rybczyński. Warto podkreślić, że likwidacja posterunku nie spowodowała pogorszenia stanu bezpieczeństwa, a liczba zrealizowanych służb przez policjantów utrzymana jest na dotychczasowym poziomie. Kolejnym etapem spotkania była dyskusja z udziałem przybyłych osób. Wnioski zgłaszane przez zebranych dotyczyły w głównej mierze bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem łamania przepisów przez transport ciężki oraz mało widocznych na drodze pieszych i rowerzystów. Komendant Wuttka tłumaczył jak ważne są takie spotkania, które ukierunkowują działania Policji na realizację konkretnych potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Na zakończenie wszyscy wypełnili ankietę badającą poczucie bezpieczeństwa oraz ocenę skuteczności pracy policjantów. Wszystkie zgłoszone uwagi i postulaty dotyczące zagrożeń zostały przyjęte do dalszej realizacji podczas codziennych służb.
Debaty społeczne realizowane są w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej”, polegającego na koordynacji działań Policji, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych w celu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego. Debaty mają również na celu zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społeczeństwa. Pozwalają na wymianę informacji pomiędzy przedstawicielami instytucji a mieszkańcami oraz wypracowanie wspólnych metod działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa lokalnego, a w szczególności ostrzeżenia przed nowymi rodzajami przestępstw oraz sposobami ich uniknięcia.