Usiłował przekupić policjantów.
Policjanci ogniwa patrolowo – interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie, 4 grudnia tego roku, około 19:10, zatrzymali mężczyznę, który podczas kontroli drogowej na drodze w Wylatowie chciał ich przekupić.
Policjanci ogniwa patrolowo – interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie, 4 grudnia tego roku, około 19:10, zatrzymali mężczyznę, który podczas kontroli drogowej na drodze w Wylatowie chciał ich przekupić.
Mieszkaniec Wylatowa, 38 – letni Wiktor S., jechał seatem toledo i został zatrzymany przez policjantów do rutynowej kontroli drogowej. Dając sygnał do zatrzymania nie wiedzieli jeszcze, że w/w jedzie pijany. Zaraz po nawiązaniu rozmowy z kierowcą policjanci wyczuli od niego silny zapach alkoholu. Użyty alkotest pokazał, że ma on około 1,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Nie był to jednak finał całego zdarzenia. Kierowca sam „zadbał” o niezbyt dla niego korzystne rozwinięcie kontroli drogowej. Kiedy funkcjonariusze zaczęli dokumentować jej przebieg Wiktor S. zaczął nakłaniać policjantów do odstąpienia od czynności służbowych i puszczenia kierowania przez niego po alkoholu w niepamięć. Obiecał jednocześnie, że zapłaci im za to przynajmniej po 100 euro. W tym momencie został poinformowany, że wobec próby przekupstwa policjantów zostaje zatrzymany i będzie przewieziony do policyjnego aresztu. O wszystkim został powiadomiony dyżurny KPP w Mogilnie.
Za kierowanie w stanie nietrzeźwości i próbę przekupstwa policjantów mężczyźnie może grozić nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Z kodeksu karnego:
art. 178a.
§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
art. 229.
§ 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa, aby skłonić osobę pełniącą funkcję publiczną do naruszenia przepisów prawa lub udziela albo obiecuje udzielić takiej osobie korzyści majątkowej lub osobistej za naruszenie przepisów prawa, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Kto osobie pełniącej funkcję publiczną, w związku z pełnieniem tej funkcji, udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 5. Karom określonym w § 1-4 podlega odpowiednio także ten, kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w państwie obcym lub w organizacji międzynarodowej, w związku z pełnieniem tej funkcji.
§ 6. Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1-5, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.