Wiadomości

KIEROWCO, WYPRZEDZAJ Z GŁOWĄ!

Data publikacji 06.05.2013

Wyprzedzanie to manewr wymagający wyobraźni i szczególnej ostrożności kierowcy. O tym, że niestosowanie się do tych zasad może mieć groźny finał przekonał się młody torunianin. Na szczęście skończyło się na strachu, uszkodzeniach ...

Wyprzedzanie to manewr wymagający wyobraźni i szczególnej ostrożności kierowcy. O tym, że niestosowanie się do tych zasad może mieć groźny finał przekonał się młody torunianin. Na szczęście skończyło się na strachu, uszkodzeniach dwóch samochodów, mandacie i punktach karnych.

Trzydziestotrzylatek z Torunia jechał wczoraj (04.05) około godz. 16:30 przez Strzelno w powiecie mogileńskim. Wyjeżdżał z miasta i kierował się do domu. Na prostym, jednokierunkowym odcinku ulicy Inowrocławskiej postanowił wyprzedzić opla astrę. Zrobił to jednak bez zachowania należytej ostrożności oraz odległości od wyprzedzanego samochodu. Kierowana przez niego toyota yaris w ostatniej fazie manewru uderzyła prawym tylnym kołem w lewą część przedniego zderzaka opla. To spowodowało, że kierowca toyoty nie był w stanie jej opanować na drodze. Samochód nagle stracił przyczepność oraz dotychczasowy tor jazdy, po czym wypadł z drogi i na poboczu przewrócił się na dach. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Torunianin, po opadnięciu emocji, ukarany został mandatem za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodatkowo jego konto „wzbogaciło” się o 6 punktów karnych.


Wyprzedzanie jest trudnym manewrem, wiele zależy od wyprzedzającego i wyprzedzanego. Przepisy regulujące ten manewr mają za zadanie zapobiec nieszczęściu. A więc pamiętaj!

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:
- ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu,

- kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania,

- kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

 

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu.

 

3. Co do zasady, kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki:

- pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej,

- wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony,

- na jezdni jednokierunkowej;

- na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

 

4. Kierujący  pojazdem wyprzedzanym nie może w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększać prędkość. 

5.  Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo i - w razie potrzeby - zatrzymać się w celu ułatwienia wyprzedzania.

6.  Wyprzedzanie jest niedopuszczalne, w szczególności:

- przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,

- na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi,
- pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.
- innych pojazdów na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany,
- na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany,
- na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;

Kierowco, wyprzedzaj z głową!



Powrót na górę strony