Wiadomości

ABY FERIE BYŁY BEZPIECZNE

Data publikacji 17.02.2013

14 stycznia rozpoczęły
się ferie zimowe w naszym regionie. Policjanci jak co roku skupiają się na
bezpieczeństwie najmłodszych prowadząc działania „BEZPIECZNE FERIE 2013”.
Oprócz wzmożonych kontroli na drogach stróże ...

14 stycznia rozpoczęły się ferie zimowe w naszym regionie. Policjanci jak co roku skupiają się na bezpieczeństwie najmłodszych prowadząc działania „BEZPIECZNE FERIE 2013”.

Oprócz wzmożonych kontroli na drogach stróże prawa spotykają się z najmłodszymi i rozmawiają o bezpieczeństwie zimowego wypoczynku. Z początkiem ferii policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie w pojechali do miejscowej Szkoły Podstawowej Nr 3. Grupa dzieci uczestniczy tam w specjalnie przygotowanych zajęciach. Na spotkaniu przypomniano jak należy bawić się i wypoczywać bezpiecznie oraz jak reagować kiedy pojawi się niebezpieczeństwo. Osobne miejsce poświęcono bezpieczeństwu najmłodszych na drodze. Wspólną dyskusję wzbogacono ciekawymi materiałami multimedialnymi.




Policyjne działania podnoszące bezpieczeństwo zimowego wypoczynku odbywają się corocznie od wielu lat. W tym czasie policjanci ruchu drogowego częściej niż zwykle kontrolują stan techniczny autokarów i innych pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Sprawdzają kompletność ich oświetlenia i dodatkowego wyposażenia, patrzą też, czy kierowcy wybierają bezpieczne miejsca do postoju.

By rodzice i opiekunowie nie martwili się, policjanci sprawdzą także przed wyjazdem na kolonię lub wycieczkę czy kierowca jest trzeźwy a autokar sprawny. Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Mogilnie podinsp. Dariusz Krukowski informuje:

„Przez całe ferie rodzice i opiekunowie będą mogli zgłosić Policji prośbę o skontrolowanie autobusu, którym ich dzieci odbywać będą podróż do miejsca zimowego wypoczynku. Potrzeby w tym zakresie proszę zgłaszać najlepiej kilka dni przed planowanym wyjazdem pod następującymi numerami telefonów: 997 lub 52 315 95 00. Pod tymi numerami można również zgłaszać wszelkie niepokojące spostrzeżenia, np. dotyczące nietrzeźwych na drogach. Każda informacja zostanie przez nas sprawdzona. Ze swojej strony chciałbym zaapelować do właścicieli i dyspozytorów autobusów, aby w miarę możliwości przed wyjazdami zorganizowanych grup dzieci i młodzieży dokonali przeglądu technicznego swoich pojazdów, niezależnie od ważności aktualnych badań”.

 

            Pamiętajmy, że bezpieczeństwo najmłodszych zależy w dużej mierze od dorosłych. Dlatego policjanci wzorem ubiegłych lat przypominają i radzą:

Rady dla rodziców i opiekunów.

Jeżeli dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek:

  • sprawdzić, komu powierzamy opiekę nad dzieckiem, ustalić wiarygodność organizatora wypoczynku,
  • ustalić dokładny adres miejsca, w którym dziecko będzie przebywało i zorientować się jakie tam są warunki socjalne, czy dziecko będzie pod opieką medyczną,
  • sprawdzić, jaki jest program pobytu dziecka,
  • wyposażyć - te najmłodsze dzieci - w listę zabranych przedmiotów, wartościowe rzeczy oznaczyć,
  • przekazać dziecku kartkę z dokładnym adresem miejsca zamieszkania, numerami telefonów do domu i do swojej pracy,
  • przed wyjazdem porozmawiać z dzieckiem o różnych sytuacjach w jakich może się znaleźć,  poradzić, do kogo wtedy ma się zwrócić o pomoc.

Jeżeli dziecko pozostaje w domu:

  • nie pozwalaj na to aby podczas zabaw samo korzystało z lodu na zamarzniętych zbiornikach wodnych i wytłumacz jakie zagrożenia w tym miejscu mogą je spotkać,
  • zwracaj mu uwagę na konieczność informowania rodziców o wyjściu poza miejsce zamieszkania,
  • kontroluj, czy wspólnie z rówieśnikami nie urządza zabaw zimowych w miejscach niebezpiecznych (drogi, mosty, stawy, kanały, mokradła, ujścia rzek, jeziora, ujęcia wód, kolektory ściekowe, śluzy opuszczone budynki itp.) lub nie stwarza zagrożenia swoją zabawą dla innych (np. rzucanie śnieżkami z mokrego śniegu w pojazdy, okna mieszkań, ludzi).

Rady dla dzieci.
            

              Pamiętaj aby:

  • zawsze wybierać bezpieczne miejsca do zabawy - z dala od ulic, mostów i torów kolejowych
  • nie wchodzić na zamarznięte stawy, jeziorka, rzeki - nie zjeżdżać na sankach z górek, które znajdują się w pobliżu jezdni,
  • nie rzucać śnieżkami w nadjeżdżające samochody - może to być przyczyną groźnego wypadku,
  • wracać do domu o ustalonej porze - jeszcze przed zapadnięciem zmroku,
  • nie ufać osobom obcym, nie przyjmować od nich słodyczy, prezentów, nie wpuszczać do swojego mieszkania, odmówić kiedy częstują nas alkoholem czy innymi podejrzanymi rzeczami,
  • unikać kontaktu z bezpańskimi psami,
  • nie bawić się samodzielnie fajerwerkami - używać ich mogą tylko dorośli.

              Zapamiętaj! Sam możesz zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zanim cokolwiek zrobisz zastanów się:

  • Czy jest to bezpieczne?
  • Czy jest to dla mnie zdrowe?
  • Czy rodzice zgodziliby się na to?



Powrót na górę strony