Wiadomości

WYWROTKA KAJAKA - ZACHOWAJMY OSTROŻNOŚĆ NAD WODĄ

Data publikacji 03.08.2012

Dwaj młodzieńcy wypożyczyli kajak i wypłynęli na jezioro. Tylko jeden był trzeźwy. O mały włos doszłoby do tragedii. Amatorowi pływania po alkoholu grozi teraz grzywna.


Zdarzenie, do którego doszło wczoraj na jeziorze w ...

Dwaj młodzieńcy wypożyczyli kajak i wypłynęli na jezioro. Tylko jeden był trzeźwy. O mały włos doszłoby do tragedii. Amatorowi pływania po alkoholu grozi teraz grzywna.

 

Zdarzenie, do którego doszło wczoraj na jeziorze w Mogilnie (01.07) wymaga przedstawienia, szczególnie w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa na wodach w trakcie dopiero co rozpoczętego sezonu turystycznego.
W pierwszą niedzielę lipca około godz. 16:00 do wypożyczalni sprzętu pływającego nad Jeziorem Mogileńskim, zgłosił się 22 – letni mogilnianin. Wypożyczył kajak. Chwilę później dołączył do niego pijany 18 - letni kompan z Żabna. Razem wsiedli do kajaka i odpłynęli. Po godzinie 16:20 dyżurny komendy w Mogilnie odebrał zgłoszenie od jednego z mieszkańców, że na jeziorze wywrócił się kajak a osoby nim pływające potrzebują pomocy. Nad jezioro od ul. Wodnej zjechał patrol prewencji, zaalarmowano także strażaków. W międzyczasie trzeźwy mężczyzna dopłynął bezpiecznie do brzegu. Pijanemu pomocy udzielił mężczyzna pływający niedaleko rowerem wodnym. „Załadował” go na rower i przypłynął do brzegu. Czekali już tam na niego policjanci. Badanie wykazało, że młodzieniec z Żabna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Na szczęście nieodpowiedzialność na wodzie nie zakończyła się tragicznie. Policjanci z Mogilna zbadają teraz dokładnie okoliczności sprawy. Za pływanie kajakiem w stanie nietrzeźwości 18 - latkowi grozi teraz grzywna, nawet do 5.000 złotych.

 

Opisane zdarzenie niech będzie przestrogą dla innych korzystających z akwenów. Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność na wodach. Rozpoczęły się wakacje, dlatego stosujmy się do kilku sztywnych zasad bezpiecznego wypoczynku:

 

1. Pamiętajmy pływanie kajakiem, rowerem wodnym czy łódką w stanie nietrzeźwości, po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego jest zabronione i podlega karze grzywny, nawet do 5.000 złotych.

 

2. Wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką sprawdźmy ogólny stan techniczny tego sprzętu - np. czy w środku nie ma wody, dziur i połamanych elementów kadłuba, czy sprawne są wiosła, żagle i inny osprzęt ?


3. Upewnijmy się czy na sprzęcie pływającym mamy sprawne koło i kamizelki ratunkowe. Sprawdźmy, czy kamizelka ratunkowa jest odpowiednia do naszej wagi. Sprawdźmy też czy osoby, które zabieramy na pokład potrafią pływać? Dla bezpieczeństwa załóżmy wszyscy kamizelki ratunkowe. Przed wypłynięciem powiedzmy krewnym lub znajomym dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz kiedy wrócimy.

 

4. Rozwaga, rozsądek i właściwa ocena swoich pływackich umiejętności to podstawowe zasady, których powinniśmy przestrzegać wypoczywając nad wodą. Spiesząc na ratunek oceńmy sytuację, wezwijmy pomoc i włóżmy kamizelkę ratunkową.

 

5. W przypadku wywrotki dopilnujmy, aby wszyscy trzymali się wywróconego sprzętu i nikt nie próbował płynąć bez asekuracji do brzegu.

 

6. Nigdy nie wchodźmy do wody po wypiciu alkoholu lub bezpośrednio po zjedzeniu posiłku.

 

7. Nie wchodźmy, a tym bardziej nie wbiegajmy do wody po długim wylegiwaniu się na słońcu. Zanurzajmy się stopniowo opłukując powoli ciało wodą.

 

8. Nie biegajmy po pomostach, gdyż możemy potrącić znajdujące się tam osoby, oraz sami narażamy się na uszkodzenia ciała przy upadku. Nie wpychajmy nikogo celowo do wody.

 

9. Unikajmy tzw. dzikich kąpielisk. Nie wchodźmy i nie skaczmy do wody w miejscach niebezpiecznych i nam nie znanych. Nigdy nie wiadomo co niebezpiecznego czyha pod wodą. Nie kąpmy się w miejscach gdzie tworzą się widoczne wiry na lustrze wody, zimne prądy lub gdzie rosną wodorosty.

 

10. Nigdy nie wszczynajmy fałszywych alarmów. W tym czasie ktoś faktycznie może potrzebować pomocy.

 

11. Szczególnie zainteresujmy się bezpieczeństwem dzieci przebywających nad wodą i w jej pobliżu. Nigdy nie spuszczajmy ich z oczu.


12. Zabierzmy ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią, najlepiej zabezpieczony w wodoszczelnym i pływającym futerale. Miejmy przy sobie gwizdek, za pomocą którego wezwiemy pomoc gdy będzie nam potrzebna.
 
 
Powrót na górę strony