"BEZPIECZNIE I KOBIECO"
To była ważna lekcja o przemocy w rodzinie. Policjanci prewencji w sali widowiskowej Mogileńskiego Domu Kultury w Mogilnie edukowali kobiece audytorium. Przez poważne tło spotkania „przebijały” także subtelne wątki.
Przemoc w rodzinie jest zjawiskiem powszechnym. Twierdzenie, że ten problem dotyczy tylko rodzin z tzw. marginesu to oczywisty mit. Ten i wiele innych mitów o przemocy domowej na spotkaniu pn. „Bezpiecznie i kobieco” obalili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie. Spotkanie integracyjno-edukacyjne z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych odbyło się w miniony piątek (09.03) w sali widowiskowej Mogileńskiego Domu Kultury przy Rynku 10. Policjanci: podkom. Tomasz Rybczyński i st. sierż. Tomasz Bartecki odpowiedzieli na propozycję Ewy Szarzyńskiej – prezes Stowarzyszenia Jarzębina w Strzelcach - i przez blisko 2 godzinny tłumaczyli czym jest przemoc domowa, na czym polega jej istota, dlaczego tak trudno się z nią walczy. Były i aktualny koordynator policyjnej procedury Niebieskie Karty zapoznali w większości kobiece audytorium ze społecznymi i prawnymi konsekwencjami przemocy w rodzinie. Przedstawili możliwości uzyskania pomocy ze strony różnych instytucji i podmiotów, zarówno przez ofiary jak i sprawców.
Przez poważne tło spotkania „przebijały” także subtelne wątki. Imprezie towarzyszyła wystawa fotografii „Kobieta w pięciu smakach” oraz przygotowany przez panie słodki poczęstunek. Po przeplatanej żywą dyskusją prelekcji odbył się konkurs z nagrodami sprawdzający wiedzę na temat omawianej przemocy. Widać było, że przepytane przez policjantów zawodniczki uważnie słuchały wykładu, bo wykazały się obszerną wiedzą z tematu. Wszyscy zebrani na koniec otrzymali od stróżów prawa fachowe informatory pt. „Zostałem pokrzywdzony przestępstwem i co dalej?”.
Wiele
zależy od nas samych – świadków przemocy. Często bez żadnej reakcji pozostają,
rozgrywające się za ścianą u sąsiada, sceny niczym z filmu grozy. By zatrzymać
przemoc wezwij policję. Każdy kto doznaje krzywdy ma prawo domagać się
zapewnienia jej doraźnego bezpieczeństwa. Policjanci maja prawo zatrzymać
każdego, kto w oczywisty sposób stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia lub
zdrowia ludzkiego, ale również i dla mienia. Policjanci dowiedziawszy się
podczas interwencji, że w rodzinie występuje lub może występować przemoc
domowa, wdrażają procedurę Niebieskie Karty. Wszczęcie tej procedury oznacza
rozpoczęcie działań pomocowych przez inne instytucje.