Wiadomości

ODPOWIEDZIALNA POSTAWA I UCZCIWOŚĆ DO KOŃCA POPŁACA.

Data publikacji 17.03.2010

Zagadkowa sprawa została rozwiązana. Policjanci zastosowali szczególne rozstrzygnięcie prawne.

Zagadkowa sprawa została rozwiązana. Policjanci zastosowali szczególne rozstrzygnięcie prawne.

 

Krótko po godzinie 11:00, 15 stycznia tego roku, na jednym z przejść dla pieszych na ul. Hallera w Mogilnie doszło do potrącenia 8 – letniego Maksymiliana. Mogileńscy stróże prawa dowiedzieli się o tym zdarzeniu dwie godziny później. Wiadomo było, że chłopca potrąciła nieznana wtedy policjantom około 40 – letnia kobieta. Jechała oplem astra i po całym zajściu odwiozła małego Maksymiliana do Szkoły Podstawowej nr 3. Tam wezwana została mama chłopca, która rozmawiała z kobietą z opla. Owa kobieta chciała podać swoje pełne personalia, ale będąca w szoku matka ich nie spisała.

 

Kiedy emocje i obawy o zdrowie syna opadły, zaniepokojona całą sytuacją powiadomiła o wszystkim Policję. Na szczęście ostatecznie chłopcu nic się praktycznie nie stało, bo upadając na jezdnię otarł sobie tylko dłonie. Tajemnicą jednak pozostawało to, kim była około 40 – letnia kobieta kierująca oplem, jakby nie było sprawczyni spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Sprawa okazała się jasna 4 lutego, kiedy po policyjnym komunikacie opublikowanym w lokalnej prasie kobieta stawiła się dobrowolnie w mogileńskiej komendzie aby wyjaśnić sprawę do końca. Okazało się, że oplem tamtego dnia kierowała 40 – letnia mieszkanka Wylatowa. Biorąc pod uwagę jej uczciwą postawę i właściwe zachowanie po popełnieniu wykroczenia policjant prowadzący czynności wyjaśniające postanowił skorzystać ze szczególnego rozstrzygnięcia prawnego i zastosował wobec kobiety pouczenie.

 

„Zgodnie z kodeksem wykroczeń w stosunku do sprawcy czynu można poprzestać na zastosowaniu  pouczenia, zwróceniu uwagi, ostrzeżeniu lub na zastosowaniu innych środków oddziaływania wychowawczego. Niemniej jednak jest to rozstrzygnięcie szczególne, bowiem policjant prowadzący czynności wyjaśniające rozważając zastosowanie takiego środka, musi wziąć pod uwagę m.in. charakter i okoliczności czynu, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz cele jakie mają zostać osiągnięte po zastosowaniu kary. Sytuacja uzasadniająca zastosowanie takiego właśnie rozstrzygnięcia miała miejsce w przypadku opisanego potrącenia, gdzie przede wszystkim wzięto pod uwagę zachowanie się sprawcy po zaistnieniu wykroczenia. Nie zmierzało ono do uniknięcia odpowiedzialności. Na zastosowanie pouczenia nie mogą oczywiście liczyć ci, którzy po popełnieniu wykroczenia, działając z zamiarem uniknięcia odpowiedzialności za swoje zachowanie uciekli z miejsca zdarzenia.” – komentuje sprawę mł. asp. Dawid Stasiński, asystent ds. wykroczeń Wydziału Prewencji KPP w Mogilnie.

Powrót na górę strony