Wiadomości

Oddali hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej

Data publikacji 14.04.2025

Z okazji obchodów 85 rocznicy zbrodni katyńskiej kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie wspólnie z przedstawicielami lokalnych władz, samorządów, szkół, służb mundurowych i stowarzyszeń złożyło kwiaty i zapaliło znicze pod „dębami katyńskimi” posadzonymi w ramach programu „Katyń...ocalić od zapomnienia”. W powiecie mogileńskim uroczystości upamiętniające zamordowanych przez NKWD oficerów odbyły się w Mogilnie, Strzelnie, Strzelcach, Gębicach, Krzekotowie, Wylatowie, Kwieciszewie i Jeziorach Wielkich.

Zbrodnia Katyńska to tragiczny rozdział w historii Polski. 85 lat temu decyzją najwyższych władz Związku Radzieckiego zamordowano blisko 22 tysiące obywateli naszego państwa. Zdecydowaną większość ofiar stanowili oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej. Wśród nich byli również oficerowie Wojska Polskiego i funkcjonariusze Policji Państwowej z ziemi mogileńskiej. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w listopadzie 2007 roku ustanowił dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Z okazji przypadającej w niedzielę rocznicy, w miniony piątek 11 kwietnia i sobotę 12 kwietnia odbyły się na terenie naszego powiatu uroczystości upamiętniające Zbrodnię Katyńską. Aby uczcić pamięć poległych, w szkołach, przy kościołach i na cmentarzach w Mogilnie, Strzelnie, Strzelcach, Gębicach, Krzekotowie, Wylatowie, Kwieciszewie i Jeziorach Wielkich złożono kwiaty i zapalono znicze pod „dębami katyńskimi” posadzonymi w ramach programu „Katyń...ocalić od zapomnienia”. Hołd pomordowanym oddali m.in.: przedstawiciele władz miejskich, gminnych i powiatowych, delegacje służb mundurowych, poczty sztandarowe, lokalne organizacje i stowarzyszenia, a także mieszkańcy powiatu. W trakcie obchodów rocznicy mogileńską policję reprezentował Komendant Powiatowy Policji w Mogilnie kom. Paweł Kazubowski wraz z Pierwszym Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Mogilnie podinsp. Jackiem Klemensem oraz pełniący obowiązki Zastępcy Komendanta Komisariatu Policji w Strzelnie podkom. Krzysztof Lewandowski.

W naszym kraju znajduje się wiele pomników i miejsc poświęconych ofiarom radzieckiej zbrodni. Polacy nie zapomnieli o funkcjonariuszach i oficerach, którzy zostali bestialsko zamordowani, a wykonując wzorowo swoje obowiązki budowali zaufanie obywateli do formacji, w których służyli.

Powrót na górę strony