Wiadomości

Pijani kierowcy na lokalnych drogach

W zasadzie nie ma dnia, aby mogileńscy policjanci nie zatrzymali pijanego kierowcy samochodu, motoroweru lub roweru. Od 1 stycznia do 10 marca 2025 roku funkcjonariusze ujawnili 39 takich osób. Apelujemy o zachowanie rozwagi na drodze. Piłeś? Nie jedź!

Konsekwencje prawne za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości to wysoka grzywna, zatrzymanie prawa jazdy i kara do 3 lat pozbawienia wolności. Osoby pod wpływem alkoholu często są sprawcami zdarzeń drogowych. Zaburzona psychomotoryka i nadmierna prędkość powodują, że o tragedię na drodze nie trudno. Często zdarza się również, że nietrzeźwi decydują się wsiąść za kierownicę mając sądowy zakaz, cofnięte uprawnienia lub też bez uprawnień.

Od początku 2025 roku mogileńscy policjanci obserwują wzrost zatrzymań osób, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę w stanie nietrzeźwości tj. gdy:

  1. zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
  2. zawartość alkoholu w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Od 1 stycznia do 10 marca funkcjonariusze ujawnili na drogach powiatu mogileńskiego 39 takich osób:
- 18 rowerzystów,
- 20 kierujących pojazdami,
- 1 kierujący po narkotykach.
Do tego trzeba pamiętać o tzw. ciemnej liczbie, czyli tych wszystkich, którzy prowadzili pojazdy pod wpływem alkoholu, a których policjanci nie zatrzymali.

W walce z pijanymi kierowcami nie wystarczą kampanie społeczne, czy spoty reklamowe. Ważne jest to, aby pojawił się brak społecznej akceptacji dla nietrzeźwych użytkowników dróg. Policjanci będą kontynuować działania mające na celu ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pod wpływem alkoholu, w tym prowadzić wzmożone kontrole stanu trzeźwości. Niestety problem jazdy po alkoholu na naszych drogach sam się nie rozwiąże.

Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pamiętajmy, że nietrzeźwy kierowca to zagrożenie dla niego samego, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego.

 

 

Powrót na górę strony