Wiadomości

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – podsumowanie 2024 roku w powiecie mogileńskim

Policjanci przypominają, że nie trzeba osobiście przyjść do jednostki Policji, by zgłosić zagrożenie występujące w swojej okolicy. Można to zrobić za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W 2024 roku mogileńscy policjanci za jej pośrednictwem otrzymali 498 zgłoszeń.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, które od kilku lat wspomaga pracę mogileńskich policjantów oraz służy głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu. Mapa jest dostępna na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie, a jej obsługa została zaprojektowana tak, aby każdy obywatel mógł bezproblemowo z niej skorzystać. Od początku funkcjonowania KMZB mogileńska policja zweryfikowała 3227 zgłoszeń, które zostały umieszczone na platformie.

Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu. Co ważne, aby to zrobić nie ma potrzeby zakładania żadnego konta, podawania swoich danych, czy numeru telefonu. Każde zgłoszenie jest sprawdzane i szczegółowo weryfikowane przez policjantów.

W 2024 roku mieszkańcy powiatu mogileńskiego za pośrednictwem elektronicznej mapy przekazali 498 sygnałów o miejscach niebezpiecznych, z czego 390 związanych było z ruchem drogowym. Po przeprowadzonej weryfikacji policjanci potwierdzili i wyeliminowali 217 zgłoszeń, nie potwierdzili 236 zgłoszeń, a 45 zakwalifikowali jako żart lub pomyłkę.

Najczęstszymi kategoriami zgłaszanymi przez obywateli z obszaru prewencyjnego oraz kryminalnego na terenie powiatu mogileńskiego były: spożywanie alkoholu, grupowanie się osób małoletnich zagrożonych demoralizacją, używanie środków odurzających, akty wandalizmu, miejsca nielegalnej działalności rozrywkowej, wałęsające się bezpańskie psy, oraz dzikie wysypiska śmieci.

Natomiast nielegalne rajdy samochodowe, przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie, niewłaściwa infrastruktura drogowa oraz zła organizacja ruchu drogowego były kategoriami najczęściej zgłaszanymi z zakresu ruchu drogowego.

W sytuacjach, gdzie można było szybko zakończyć postępowanie, policjanci stosowali pouczenie lub wystawiali mandat karny np. w przypadku nieprawidłowego parkowania. Natomiast w przypadkach dotyczących niewłaściwej infrastruktury drogowej policjanci kierowali pisma do zarządców dróg, celem sprawdzenia i w razie potwierdzenia, usunięcia nieprawidłowości.

Na podstawie analizy zgłoszeń z 3 ostatnich lat zauważyć można wzrost zainteresowania platformą przez mieszkańców powiatu mogileńskiego. W 2022 roku na elektroniczną mapę zostało naniesionych 357 miejsc niebezpiecznych, w 2023 roku takich miejsc było 390, natomiast w 2024 roku już 498.

Pamiętajmy jednak, że forma kontaktu przez interaktywną stronę nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W nagłych przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję, dlatego prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji.

Powrót na górę strony