Jazdę po alkoholu zakończył na słupie energetycznym
Jak może zakończyć się jazda samochodem po alkoholu przekonał się kierowca pojazdu marki Audi A4. Mężczyzna mając 2 promile w organizmie staranował ogrodzenie prywatnej posesji i złamał słup energetyczny. Niestety, mimo licznych wypadków, zabieranych uprawnień, na naszych ulicach wciąż spotykamy osoby, które mają w nosie policyjne apele.
W minioną niedzielę (27.10.2024) o godzinie 7:23 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie został powiadomiony o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w miejscowości Stawiska. Policjanci ustalili na miejscu, że 31-letni kierowca samochodu marki Audi A4 w wyniku nadmiernej prędkości stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie prywatnej posesji oraz słup energetyczny. Mężczyzna miał 2 promile alkoholu w organizmie.
Mogileńscy policjanci przypominają, że aktualne przepisy zaostrzają sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy znajdując się w tym stanie spowodowali wypadek drogowy. Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, w przypadku recydywy do 5 lat. Wydłużono okres na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Wobec osób kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących sąd orzeknie minimum 3 lata więzienia, kiedy inna osoba doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i minimum 5 lat więzienia, gdy następstwem jest śmierć innej osoby. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeknie dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. 14 marca 2024 roku weszły także w życie przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów kierowcom mającym we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości powyżej promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy.