Szkolili się z podejmowania interwencji wobec nietypowych zachowań
Policjanci mogileńskiej komendy doskonalili ostatnio swoje umiejętności w zakresie podejmowania interwencji i reagowania na niestandardowe zachowania osób. Tematyka ćwiczeń i zajęć to efekt analizy interwencji, które na co dzień podejmują podczas swojej służby funkcjonariusze prewencji oraz innych pionów, których specyfika służby dopuszcza podejmowanie tego rodzaju działań.
Przed policjantami każdego dnia staje wiele zadań, ale też wyzwań. Każdy dzień przynosi inne sytuacje, podczas których ratują życie, zatrzymują sprawców wykroczeń i przestępstw, interweniują w różny sposób. Policjanci poznają przepisy i taktykę działania już podczas kursu podstawowego, jednak dalszą naukę w tym zakresie kontynuują na szkoleniach realizowanych w ramach doskonalenia zawodowego lokalnego. W mogileńskiej komendzie jedno z takich szkoleń odbyło się w dniach 2-6 września 2024 roku i dotyczyło podejmowania interwencji i reagowania na niestandardowe zachowania osób. Całe przedsięwzięcie osobiście nadzorował p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Mogilnie podkom. Paweł Kazubowski.
Policjanci w ramach 5-dniowego szkolenia doskonalili umiejętności przeprowadzania interwencji wobec osób wykazujących agresję fizyczną oraz słowną, a także wobec przejawiających zaburzenia lub których zachowanie wskazuje, że nie kontrolują swojego zachowania z innych przyczyn (mogących znajdować się pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych albo w stanie upojenia alkoholowego).
Bardzo duży nacisk podczas szkolenia został położony na doskonalenie taktyk i technik interwencji z uwzględnieniem możliwie jak największego zestawu nietypowych zachowań osób, wobec których podejmuje się interwencje. Policjanci po intensywnej rozgrzewce ćwiczyli indywidualnie i zespołowo bezpieczne techniki unieruchamiania i transportowania osoby agresywnej.
Kolejnym ważnym elementem podczas szkolenia było przypomnienie zasad udzielania pierwszej pomocy. Policjanci pod okiem kolegów strażaków z KP PSP W Mogilnie ćwiczyli reagowanie na sytuacje, w których doszło na nagłego zatrzymania krążenia, a także przygotowanie osoby do transportu i dozorowanie jej stanu do czasu przekazania zespołowi ratownictwa medycznego.
Przed rozpoczęciem zajęć praktycznych i symulacji policjanci pogłębiali wiedzę z zakresu psychologii oraz z zagadnień prawnych dotyczących użycia lub wykorzystania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej. Podczas tych zajęć omówione zostały między innymi zachowania spowodowane zażyciem substancji psychoaktywnej wpływającej na wzrost ryzyka wystąpienia zachowań agresywnych i autoagresywnych, zaburzeń postrzegania sytuacji oraz zaburzeń komunikowania się.