Wiadomości

Chciała zarobić na akcjach gazociągu, a straciła prawie 51 tysięcy złotych

81-letnia mieszkanka Strzelna skuszona reklamą w internecie zainwestowała w akcje gazociągu. Niestety, zamiast obiecanych zysków, kobieta straciła prawie 51 tysięcy złotych. Policjanci ostrzegają przed próbami oszustw i zalecają szczególną ostrożność przy inwestowaniu środków za pośrednictwem giełd internetowych, na rynkach kryptowalut, czy podczas zakupu akcji różnych firm poprzez serwisy internetowe.

Do Komisariatu Policji w Strzelnie zgłosiła się 81-latka, która poinformowała, że w wyniku oszustwa straciła ponad 50 tysięcy złotych. Kobieta przeglądając strony internetowe natrafiła na reklamę firmy zachęcającej do kupna udziałów w gazociągu. Wizja szybkiego zarobku skusiła ją do wysłania formularza kontaktowego.

W krótkim czasie z 81-latką skontaktował się telefonicznie mężczyzna i pokierował ją tak, by zainstalowała na swoim komputerze oprogramowanie, które miało być aplikacją inwestycyjną, a w rzeczywistości pozwoliło na przejęcie danych do jej konta bankowego. Niestety, zamiast obiecanych zysków, kobieta straciła prawie 51 tysięcy złotych. 

Policjanci ostrzegają przed próbami oszustw i zalecają szczególną ostrożność przy inwestowaniu środków za pośrednictwem giełd internetowych, na rynkach kryptowalut, czy podczas zakupu akcji różnych firm poprzez serwisy.

W jaki sposób można się chronić przed oszustwami inwestycyjnymi?

  • Jeśli chcesz zainwestować, a nie masz doświadczenia, poszukaj zaufanego doradcy finansowego, brokera lub maklera giełdowego, który pomoże Ci podjąć pierwsze kroki. Nie podejmuj swoich decyzji pochopnie.
  • Nie wierz reklamom, ogłoszeniom ani doradcom, którzy mówią o szybkim zysku bez ryzyka.
  • Jeśli otrzymasz od kogoś propozycje inwestycji, sprawdź, czy jest ona prawdziwa. Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości – zgłoś sprawę do swojego banku lub na Policję.
  • Zweryfikuj firmę, inwestycję czy osobę, która namawia Cię do zainwestowania. Zachęcamy do śledzenia informacji zamieszczanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, gdzie można zapoznać się z listą stron firm i podmiotów, które są fałszywe.
  • Pamiętaj, aby nigdy nie podawać haseł, danych logowania, kodów BLIK i innych kodów autoryzacyjnych. Chroń także dane swojej karty płatniczej.
  • Nie instaluj oprogramowania nieznanego pochodzenia.

 

   

Powrót na górę strony