Wiadomości

Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa możesz pomóc bezdomnym

Każdego roku w okresie jesienno-zimowym policjanci odnotowują przypadki zgonów, których przyczyną jest niska temperatura powietrza. Najczęściej umierają w ten sposób ludzie bezdomni i samotni, ale zdarzają się również przypadki zamarzania osób znajdujących się pod znacznym działaniem alkoholu. Mogileńscy funkcjonariusze prowadzą działania prewencyjne i interwencyjne, aby zapobiec ewentualnym tragediom z udziałem osób najbardziej potrzebujących. Ty także możesz pomóc - skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa!

Wraz ze zbliżającą się zimą i spadkiem temperatury przychodzi ciężki czas dla osób bezdomnych. Są oni narażeni na duże niebezpieczeństwo, a noc spędzona na ławce, czy w prowizorycznym szałasie może się skończyć tragicznie. Policja apeluje zatem, aby nie być obojętnym na los takich osób i reagować.

Jak co roku o tym czasie mogileńscy policjanci kontrolują klatki schodowe, opuszczone budynki i ogródki działkowe, szukając osób wymagających pomocy. Podczas patroli funkcjonariusze informują zagrożone wychłodzeniem osoby o instytucjach, które udzielają pomocy i schronienia oraz przestrzegają o zagrożeniach wynikających ze spadku temperatur. W sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu mundurowi wezwą pogotowie ratunkowe, które udzieli osobie wychłodzonej niezbędnej pomocy lekarskiej.

Pamiętajmy! Każdy z nas może pomóc osobom, które nie mają przysłowiowego dachu nad głową. Policjanci przypominają, że miejsca przebywania osób bezdomnych, takie jak klatki schodowe, altany, ogródki działkowe, czy pustostany można zaznaczać na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tej internetowej aplikacji jest specjalna ikonka pozwalająca wskazać na mapie miejsce, w którym przebywają osoby mogące być narażone na wychłodzenie organizmu. Takie miejsca zostaną objęte przez funkcjonariuszy stałym nadzorem podczas codziennych patroli.

Kilkustopniowy mróz może okazać się zabójczy, a jedno zgłoszenie lub informacja może uratować komuś życie.

Powrót na górę strony