Wiadomości

Bezpieczny Dzień Wszystkich Świętych 2023

W związku ze zbliżającym się Dniem „Wszystkich Świętych” mogileńscy policjanci wzorem lat ubiegłych od 31 października do 2 listopada br. będą pilnować porządku na cmentarzach. Właśnie z powodu wzmożonego ruchu na drogach i zmiany jego organizacji w okolicach nekropolii powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Aby spokojne przetrwać ten czas pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Wkrótce 1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych, jednak już teraz wiele osób odwiedza i porządkuje groby bliskich. Aby bezpiecznie i spokojnie dotrzeć na cmentarz i z powrotem do domu musimy pamiętać o rozwadze i wyobraźni za kierownicą. Od piątku 28 października  do środy 2 listopada nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego będzie czuwało w naszym powiecie kilkudziesięciu policjantów wspieranych przez strażników miejskich. Miejscowo stróżów prawa wspomagać będą także druhowie OSP. Kierowcy powinni spodziewać się w tych dniach wzmożonych kontroli drogowych.

 

Bądźmy świadomi utrudnień i zmian w organizacji ruchu. Zmienna aura, w szczególności mgła i padający deszcz często utrudniają prowadzenie pojazdu. Dostosujmy prędkość do panujących warunków drogowych. Warto jechać wolniej, aby bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży. Również piesi powinni pamiętać o bezpiecznym zachowaniu się na drodze zwłaszcza w okolicach cmentarzy. Przechodzenie przez jezdnię powinno odbywać się tylko na oznaczonych przejściach dla pieszych lub innych wyznaczonych miejscach. W porze wieczorowo-nocnej poruszając się po drodze poza terenem zabudowanym powinniśmy mieć na sobie elementy odblaskowe. To sprawi, że będziemy bardziej widoczni dla kierowców poruszających się po drodze, a przez to zwiększy się nasze bezpieczeństwo.

 

W Mogilnie dzięki uprzejmości właścicieli oraz zarządców firm i instytucji, samochody będzie można parkować na terenie (patrz mapka):

- bazy PKS przy ul. Kościuszki,

- placu za bazą PKS, naprzeciw stacji paliw „Nicole”,

- placu po Centrum Hurtowym Pasz,

- stacji paliw „Nicole”,

- parkingu przy stacji PKN Orlen,

- parkingu po byłym Banku Gdańskim przy ul. Kościuszki

-parking na terenie firmy Insur Invest przy ul. Kościuszki,

- PW „TACIAK” przy ul. Kościuszki,

- parkingu przy restauracji Boss przy ul. Kościuszki

- placu Zbych – Pol & Mobet,

- plac Pani Chmielnik przy ul. Betonowej.

Ponadto, do dyspozycji kierowców są parkingi przy ul. Kościuszki, Urzędzie Miejskim w Mogilnie.

Parkingi udostępnione będą w dniach 31.10 - 1.11.2023. Przy wejściu głównym naprzeciwko stacji paliw zostaną utworzone dodatkowe 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych.

W dniu 1 listopada prosimy również o nieparkowanie w miejscach, w których ustawione zostaną pachołki drogowe tj. przy bramach wjazdowych na teren mogileńskiego cmentarza oraz wzdłuż ulicy Kościuszki. Prosimy wszystkich odwiedzających cmentarz by nie kierowali się na parkingi wyznaczone bezpośrednio przy cmentarzu, ponieważ może zabraknąć na nich miejsca, a korzystali również z parkingów zlokalizowanych w pewnej odległości od cmentarza.

 

 

W Strzelnie natomiast wyznaczono miejsca parkingowe na terenie:

- parking przy cmentarzu ul. Kościuszki,

- parking przy cmentarzu ul. Kolejowa,

- plac przy komisariacie Policji ul. Cieślewicza,

- baza PKS ul. Towarowa,

- parking przy markecie „Delikatesy Centrum” ul. Raj.

Oprócz wyznaczonych miejsc, samochody będzie można parkować na istniejących parkingach publicznych oraz w miejscach, gdzie nie jest to zabronione przepisami ruchu drogowego.

 

 

 

UWAGA!!!

 

Wybierając się w daleką podróż pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. Na postój wybierajmy najlepiej publiczne parkingi. Należy także pamiętać o prawidłowym zamknięciu samochodów w czasie postoju i nie zostawianiu w nich żadnych wartościowych rzeczy. Mogą one stać się łupem złodziei. Za kierownicę siadajmy wypoczęci i trzeźwi.

Bądźmy w tym okresie dla siebie życzliwi i wyrozumiali. Zachowajmy rozwagę i postępujmy w taki sposób, aby wszyscy bezpiecznie wrócili do swoich domów.

Powrót na górę strony