Wiadomości

Uwaga na fałszywego policjanta

Data publikacji 14.10.2023

Jedną z najbardziej narażonych grup społecznych na kradzieże i oszustwa są seniorzy. Przestępcy wykorzystują łatwowierność i obniżony poziom czujności starszych i samotnych osób. Jednym z najczęściej popełnianych przestępstw na szkodę osób starszych jest oszustwo dokonywane metodą „na policjanta”. Jest ono szczególnie dotkliwe, ponieważ bardzo często seniorzy w wyniku działania oszustów tracą oszczędności całego życia.

Do jednego z takich oszustw doszło ostatnio w Toruniu, gdzie na telefon stacjonarny 72-letniej seniorki zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. W trakcie rozmowy poinformował kobietę, że jej pieniądze na koncie bankowym mogą zostać utracone w wyniku ataku hakerskiego. Oszust tak poprowadził rozmowę, że 72-latka przekazała mu hasła pozwalające na dostęp do bankowości elektronicznej. W ten sposób kobieta straciła przeszło 300 000 złotych.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu apelujemy o ostrożność i rozwagę w kontaktach z osobami, które przez telefon podają się za policjantów.

PRZYPOMINAMY!

• Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
• Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
• Nigdy nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie podawaj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
• Jeżeli Tobie zdarzy się podobna sytuacja, natychmiast powiadom o tym Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.

 

 

 

Powrót na górę strony