Wiadomości

Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne

Data publikacji 08.09.2023

Z początkiem września do Polski napłynęła gorąca masa powietrza. Upały z wysokimi temperaturami, które mogą dochodzić do +30°C będą nam towarzyszyć jeszcze przez kilka najbliższych dni. Pamiętajmy, aby w takich warunkach nie zostawiać dziecka, osoby starszej, czy zwierzęcia w zamkniętym samochodzie.

Od kilku dni w Polsce panują wysokie temperatury powietrza. W związku z tym policjanci przypominają, aby nie zostawiać dzieci, seniorów i zwierząt w nagrzanym samochodzie, nawet na krótką chwilę np. podczas robienia zakupów. Temperatura wewnątrz zamkniętego auta w przeciągu 10 minut może sięgać nawet 60 stopni Celsjusza. Zaparkowany w słońcu samochód już po kilku chwilach przypomina tzw. szklarnię. Jeżeli jesteśmy świadkami takich sytuacji, nie bójmy się natychmiast reagować i podejmować zdecydowanych decyzji. Nasze działanie może uratować czyjeś zdrowie, a niejednokrotnie i życie. Prawo pozwala na wybicie szyby w pojeździe bez ponoszenia żadnych konsekwencji jedynie w stanie wyższej konieczności, a ratowanie życia takim właśnie jest.

Upały mogą być również uprzykrzyć życie kierowcom, którzy nie mają klimatyzacji. Jeżeli jedziemy samochodem bez klimatyzacji warto robić częściej przerwy. Wybierając się w daleką podróż warto zabrać ze sobą odpowiednią ilość płynów. Bezwzględnie w każdym samochodzie powinna być butelka wody, dzięki temu jeśli znajdziemy się w korku lub zepsuje nam się klimatyzacja, a w najgorszym przypadku samochód, ta woda może być bardzo potrzebna.

Dobra pogoda często stwarza złudne wrażenie większego bezpieczeństwa podczas jazdy, dlatego podczas słonecznych dni kierowcy powinni zachować uwagę i nie przesadzać z prędkością.

Powrót na górę strony