Wiadomości

CYBERBEZPIECZNI - wakacyjne zakupy

Data publikacji 31.07.2023

Cyber bezpieczne Wakacje to poradnik przedstawiający zagrożenia internetowe. Podpowiada, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo i jak radzić sobie z cyberzagrożeniami. W dzisiejszym poradniku: fałszywe biura podróży, sklepy internetowe oraz oszustwa biletowe.

Wakacyjny (cyber)niezbędnik

Poradnik opracowany przez ekspertów NASK-PIB w przystępny sposób przedstawia zagrożenia cyfrowe pojawiające się szczególnie w okresie wakacyjnym. Publikacja podpowiada również, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo i jak radzić sobie z cyberzagrożeniami.

W dzisiejszym: W jaki sposób sprawdzisz, czy dana oferta jest prawdziwa, o czym powinniśmy pamiętać ecydując się na zakupy online, co zrobić aby nie dać się złapać na oszustwo biletowe.

Żródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej Ministersta Cyfryzacji

  • Wielu z nas, planując dla siebie wymarzone wakacje, szuka wyjątkowych okazji, tanich ofert last minute lub promocji w różnych hotelach, ośrodkach i pensjonatach. Podekscytowani wypoczynkiem i aktywnościami, jakie na nas czekają podczas wakacji, często tracimy czujność i podejmujemy czasem nierozważne decyzje, które mogą mieć dla nas poważne konsekwencje.Niestety, wśród dostępnych ofert wakacyjnych można natrafić na oszustów, którzy próbują podstępnie wyłudzić od nas pieniądze lub skraść nasze dane.W jaki sposób sprawdzisz, czy dana oferta jest prawdziwa?Przede wszystkim upewnij się, że firma jest wiarygodna i czy rzeczywiście istnieje. Oszuści podszywają się pod biura turystyczne i tworzą strony, które wyglądają jak prawdziwe. Zachęcają do skorzystania z luksusowych wakacji, wycieczek ze specjalną zniżką, kuszą bardzo atrakcyjnymi cenami. Jeśli jesteś na stronie internetowej popularnego biura podróży, koniecznie sprawdź czy adres strony jest poprawny –  nie zawiera błędów, literówek, a domena jest właściwa. Wiarygodność przedsiębiorcy turystycznego możesz sprawdzić w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców. Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, zrezygnuj z zakupu.Upewnij się, czy na stronie internetowej wyszczególniono wszystkie dane kontaktowe (numer telefonu, adres pocztowy i inne). Sprawdź,
     
  • czy znajdują się na niej informacje na temat zwrotu pieniędzy, polityki prywatności i regulamin. Twoją czujność powinno wzbudzić podanie małej ilości informacji w ogłoszeniu np. tylko numer telefonu komórkowego lub formularz kontaktowy. Im ogłoszenie bardziej „anonimowe”, tym bardziej podejrzane. Nie dzieje się tak bez powodu – przemyśl skorzystanie z takiej oferty.Zachowaj czujność podczas szukania ofert na platformach zakupowych, stronach z ogłoszeniami i w mediach społecznościowych. Zanim zdecydujesz się na zakup oferty sprawdź, czy hotel, pensjonat lub kwatera, do której się wybierasz, istnieje i znajduje się pod wskazanym adresem. Możesz skorzystać z narzędzi internetowych, które umożliwiają lokalizację adresu. Sprawdź opinie o danym miejscu i zwróć uwagę na to, kiedy zostały umieszczone.Wszystkie rozmowy z usługodawcą przeprowadzaj za pośrednictwem serwisu, z którego korzystasz. Nie klikaj w przesyłane linki, zwłaszcza gdy za ich pośrednictwem masz dokonać płatności.Uważnie przeczytaj oferty z atrakcyjnymi obniżkami ceny. Oszuści oferując różnego rodzaju kwatery kuszą atrakcyjnymi cenami bądź wysokimi rabatami. Zanim dokonasz wpłaty sprawdź, czy dany hotel, kwatera lub pensjonat istnieje naprawdę. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest poszukanie informacji na temat danego obiektu na forach internetowych i grupach dyskusyjnych. Możesz również sprawdzić na stronie urzędu miasta czy gminy, czy właściciel obiektu rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą.Jeśli oferta wygląda na bardzo, zaskakująco wręcz atrakcyjną, powinna być traktowana jako podejrzana (co oczywiście nie znaczy, że prawdziwe okazje się nie zdarzają). Zanim dokonasz rezerwacji, dokładnie zapoznaj się z regulaminem – być może oferta zawiera ukryte koszty. Sprawdź też, czy opisywany w niej obiekt naprawdę istnieje.
     
  • Okres wakacyjny to także czas letnich wyprzedaży, na których możemy kupić pełnowartościową odzież, sprzęt sportowy lub elektroniczny w korzystnej cenie.Obecnie wiele osób preferuje kupowanie przez internet jako formę wygodniejszą niż tradycyjne zakupy. Przemawia za tym wiele czynników: zakupy zajmują mniej czasu, łatwiej znaleźć produkt w sieci niż jeździć za nim po sklepach, zakup online pozwala na dotarcie do wybranych produktów z różnych zakątków świata. Niestety, mimo wielu atutów, internetowe zakupy nie zawsze są bezpieczne. Przeglądając strony internetowe sklepów, musimy pamiętać, że niektóre z nich mogą być fałszywe, a skorzystanie z ich usług oznacza w takim wypadku nieprzyjemne konsekwencjeFałszywe sklepy internetowe to popularny wśród cyberprzestępców sposób, by pozyskać od nas dane i wyłudzić nasze pieniądze.
     
  • Decydując się na zakupy online, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:Przede wszystkim włącz czujność i zdrowy rozsądek. Jeśli natrafisz na wyjątkową ofertę, przyjrzyj się jej uważnie. Zwróć uwagę na adres strony w pasku przeglądarki – czy nie ma błędów, literówek, ani czy adres nie jest łudząco podobny do rozpoznawalnego i popularnego sklepu. Sprawdź także domenę, na jakiej jest zarejestrowany sklep. Przyjrzyj się również całej stronie sklepu – czy jest przejrzysta, estetyczna, nie zawiera błędów językowych ani gramatycznych.Sprawdź, czy działają linki umieszczone na stronie, szczególnie te prowadzące do regulaminów i polityk. Upewnij się, że dane w nich zamieszczone wskazują na istniejącego przedsiębiorcę.Zapoznaj się z polityką zwrotów i reklamacji. Jeśli strona, na której robisz zakupy, nie ma tego określonego w regulaminie, zrezygnuj z zakupów. Sprawdź, czy sklep istnieje naprawdę, np. poprzez rejestr KRS. Dobrym rozwiązaniem może być również skontaktowanie się ze sklepem (najlepiej za pośrednictwem numeru telefonu wskazanego w zakładce „kontakt”) i upewnienie się, że sklep rzeczywiście funkcjonuje.Zapoznaj się opiniami na temat sklepu i sprzedawcy – jeśli wszystkie są pozytywne i bardzo do siebie podobne oraz powstały w zbliżonym okresie, to prawdopodobnie jest to fałszywa strona. Uważaj również na opinie, które pojawiły się po kilku latach przerwy, bo być może domena, na której kiedyś istniał sklep, została przejęta przez oszustów.Uważaj na „wyjątkowe okazje”, „aktualne tylko dziś”, „dedykowane tylko dla Ciebie” „ważne do 22.15”. Pamiętaj, że jeśli oferta jest zbyt dobra, niespotykanie rzadka oraz niebywale korzystna, wzrasta prawdopodobieństwo, że to oszustwo.
     
  • Wakacje to bardzo dobry okres dla branży muzycznej i kulturalnej. Potwierdzają to dane dotyczące organizacji i promocji wielu festiwali, wystaw i koncertów, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Niektórzy decydują się na zakup biletu w przedsprzedaży czy w tzw. „pierwszej turze”, inni zaś czekają na ostatni moment.Często osoby, zainteresowane koncertem, festiwalem czy inną imprezą zorganizowaną, i którym nie udało się kupić biletów, decydują się na ich zakup od osób trzecich lub szukają ich w internecie. Niestety, to dobra okazja dla oszustów, by w nieuczciwy sposób pozyskać od nas pieniądze lub dane.
     
  • Zastanów się, zanim zdecydujesz się na zakup biletu z nieoficjalnej strony lub otrzymasz od kogoś link, który rzekomo prowadzi na stronę sprzedawcy. Sprawdź, jak wygląda strona internetowa (czy nie ma na niej błędów językowych, gramatycznych, czy podany jest kontakt, zwróć uwagę na adres strony). Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, zrezygnuj z zakupu.Bądź czujny, jeśli kupujesz bilet na platformie zakupowej i sprzedający proponuje Ci kontakt i zakup z pominięciem platformy. Być może ktoś próbuje Cię oszukać.Kupuj legalnie. Na niektóre wydarzenia „odsprzedaż” biletów jest zabroniona przez organizatorów. Upewnij się, czy w Twoim przypadku możesz odkupić bilet od osoby trzeciej. Staraj się kupować bilety tylko na oficjalnych stronach internetowych i u organizatorów.
     

Pliki do pobrania

  • 1.87 MB
Powrót na górę strony