Wiadomości

Bezpieczny przejazd – Szlaban na ryzyko

Data publikacji 29.08.2022

Policjanci mogileńskiej drogówki wraz z pracownikami PKP Polskie Linie Kolejowe i funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei informowali kierowców oraz pieszych o bezpieczeństwie przy przejazdach kolejowych. Mundurowi rozdawali także materiały edukacyjne.

W miniony piątek (26.08.2022) w miejscowości Stawiska, w rejonie przejazdu kolejowo-drogowego została przeprowadzona akcja „Bezpieczny przejazd – Szlaban na ryzyko”.

Celem działań było zwrócenie uwagi kierującym pojazdami na właściwe i bezpieczne zachowanie się w czasie korzystania z przejazdów.

Przedstawiciele policji i kolei wręczyli przejeżdżającym kierowcom ulotki.

Nie brakowało też rozmów o prawidłowym postępowaniu, gdy przekraczamy przejazdy kolejowe.

Pamiętajmy!

Przyczyną 98% wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest właśnie nieostrożność kierowców. Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów to główne grzechy kierowców samochodów. Tak samo zachowują się piesi i rowerzyści. Przejazdy kolejowe należy uznać za miejsca, gdzie użytkownicy dróg, zarówno piesi jak też kierujący pojazdami, bezwzględnie winni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego, a zwłaszcza zasady szczególnej ostrożności.

Przypominamy, że od początku roku zmienił się taryfikator dot. wykroczeń na przejazdach kolejowo-drogowych:

Mandat na przejeździe kolejowym – kary dla kierowców

  • 2000 złotych – pokonanie przejazdu kolejowego przy czerwonym świetle emitowanym przez sygnalizator;
  • 2000 złotych – wjazd na przejazd kolejowy, kiedy nie ma za nim wystarczająco dużo miejsca do jego opuszczenia;
  • 1000 złotych – wyprzedzanie na przejeździe kolejowym lub przed nim;
  • 1000 złotych – wyprzedzanie przy przejeżdżaniu przez tory tramwajowe lub przed nimi;
  • 300 złotych – zatrzymanie się na przejeździe kolejowym lub tramwajowym oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu;
  • 300 złotych – nieusunięcie pojazdu na przejeździe kolejowym lub tramwajowym;
  • 250 złotych – omijanie innego pojazdu, który czeka na otwarcie ruchu na przejeździe kolejowym lub tramwajowym, jeżeli wymaga to wjechania na część jezdni przeznaczoną do jazdy w przeciwnym kierunku;
  • 100 złotych – naruszenie zakazu postoju przed lub za przejazdem kolejowym na odcinku od przejazdu do słupka wskaźnikowego z jedną kreską.

Mandat na przejeździe kolejowym – kary dla pieszych

Na przejazdach kolejowych szczególną ostrożność muszą zachować także piesi. W ich przypadku mandaty również mogą być wysokie, tj.:

  • 2000 złotych – wchodzenie na torowisko, kiedy zapory lub półzapory są opuszczone bądź rozpoczęto ich opuszczanie;
  • 2000 złotych – dla osoby kierującej kolumną pieszych i poganiaczy zwierząt przy wejściu za sygnalizator z czerwonym światłem lub inne urządzenie nadające sygnały ostrzegawcze;
  • 300 złotych – korzystanie z telefonu lub innego urządzenia odwracającego uwagę podczas przechodzenia przez torowisko;
  • 50 złotych – chodzenie po torowisku i przechodzenie przez torowisko w niedozwolonym miejscu;
  • 50 złotych – zwalnianie przy pokonywaniu torowiska.

Tak więc mandat, jaki możesz otrzymać na przejeździe kolejowym może być naprawdę wysoki. Grzywna 2000 złotych może mocno nadszarpnąć domowy budżet. Lepiej więc stosować się do przepisów. Szczególnie, że ich złamanie w obrębie przejazdów kolejowych jest bardzo niebezpieczne i może skończyć się tragicznie.

 

Powrót na górę strony