Zostań policjantką
Chyba każdy kierowca zetknął się na drodze z paniami w mundurach. Chociaż tego rodzaju spotkania nie należą do najmilszych, trzeba przyznać, że obecność kobiety w radiowozie rozładowuje napięcie i koi nerwy. Mało kto wie, że mija właśnie 95 lat od pojawienia się w polskiej Policji pierwszych pań!
Obecnie co piąty funkcjonariusz Policji jest kobietą - mundury tej formacji nosi ponad 16 tysięcy kobiet. Policjantka zatrzymująca pojazd do kontroli drogowej, patrolująca ulice, to w dzisiejszych czasach widok, który nikogo nie dziwi.
W historii Policji jak do tej pory były dwie panie, które awansowały na stopień generalski. Pierwszą kobietą generał w polskiej Policji była nadinsp. Irena Doroszkiewicz, która pełniła służbę m.in. na stanowisku Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu. Druga pani generał to nadinsp. Helena Michalak - była Komendant Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp., która pełniła też służbę na stanowisku Zastępcy Komendanta Głównego Policji.
Kobieca część polskiej Policji to nie tylko funkcjonariuszki w mundurach. To także kobiety - pracownice cywilne - zajmujące się logistyką wspomagającą pracę policjantów. Dbają o właściwy obieg dokumentacji, wyposażenie jednostek oraz funkcjonariuszy, zajmujące się sprawami administracyjnymi, finansowymi, kadrowymi czy inwestycyjnymi. Choć nie widujemy ich na zewnątrz, to bez ich pracy właściwe funkcjonowanie komend i komisariatów nie byłoby możliwe.
Zawód policjanta to wyzwanie, a jednocześnie marzenie wielu młodych ludzi. Z pewnością jest to ciekawa praca dla kobiet, w której możesz znaleźć miejsce dla siebie. To także możliwość rozwoju kariery zawodowej i łączenia służby z życiem rodzinnym. Bycie policjantem to przede wszystkim codzienna satysfakcja z pełnionej służby na rzecz poprawy bezpieczeństwa obywateli.