Pogadanka o odpowiedzialności prawnej nieletnich
Kim jest nieletni? Czy nastolatkowie mogą odpowiadać za przestępstwa? Na te i na wiele innych pytań odpowiadali wychowankom Zespołu Placówek Specjalnych w Szerzawach policjanci prewencji z mogileńskiej komendy.
Były rady i przestrogi. Spotkanie profilaktyczne odbyło się w miniony czwartek (01.10.2020) po południu. Policjanci prewencji z Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie spotkali się z wychowankami Zespołu Placówek Specjalnych w Szerzawach. Funkcjonariusze przestrzegali, że skończył się już czas dziecięcej beztroski. Tłumaczyli, że po ukończeniu 13 lat każdy odpowiada osobiście za czyny karalne, które popełnił. Omawiając warunki odpowiedzialności za przejawy demoralizacji, popełnianie przestępstw i wykroczeń, wskazali co robić, by nie stać się ofiarą przestępstwa i jak się zachowywać, by samemu nie stać się przestępcą.
Sierżant sztabowy Magdalena Pollak i młodszy aspirant Hubert Pachała nawiązując do głównych treści pogadanki, chcąc jednocześnie w oryginalny i ciekawy sposób dotrzeć do świadomości młodych ludzi, sięgnęli po filmy z programu profilaktyczno-edukacyjnego „Sztuka wyboru”. Patrząc na reakcje widowni było to trafne posunięcie. Zaprezentowane materiały odwoływały się do problemu uzależnień i przedstawiały je w kontekście powolnej degradacji uczuć, przyjaźni, relacji rówieśniczych i rodzinnych. Skłaniało to do mniej lub bardziej widocznych refleksji nad niebezpieczeństwem używania środków psychoaktywnych.
Wychowankowie nie ograniczyli się tylko do biernego słuchania. Zainteresowani tematem zadawali pytania i dyskutowali na temat różnych sytuacji występujących w szkole i poza nią. Wspólnie więc zaczęto dyskusję na temat przemocy rówieśniczej. Nie tylko tej bezpośredniej, ale też coraz częstszej przemocy z wykorzystaniem masowych komunikatorów – telefonu i komputera z dostępem do Internetu.